Banner

Miesiące wolności – premiera

Premiera książki Janusza Wolniaka odbędzie się 26 września (piątek) o godz. 18.00 w Klubie „Konspira” – W Centrum Edukacji Historycznej – pl. Solny 11. Wstęp wolny.

Miesiące wolności – recenzja

Album „Miesiące wolności. Solidarność i NZS we Wrocławiu 1980–1981 na zdjęciach Janusza Wolniaka” wydany przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” pod honorowym patronatem NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk to pozycja zupełnie wyjątkowa. Autor, jako uczestnik wydarzeń przełomu lat 1980 i 1981, zwanego karnawałem „Solidarności”, i członek NZS, zatrzymał w kadrach klimat tamtych dni, utrwalił nie tylko twarze znanych osób, ale i tłumy ludzi, których dziś trudno zidentyfikować z imienia i nazwiska. Cisną się na usta słowa pieśni Jacka Kaczmarskiego:

„Aż zobaczyli ilu ich, poczuli siłę i czas/I z pieśnią, że już blisko świt, szli ulicami miast”.

Na ponad dwustu kartach albumu oglądać można zatrzymane w kadrach zbiorowe emocje i ludzi świadomych uczestnictwa w przełomowych wydarzeniach. Pięknych, wolnych ludzi, dzięki którym zaistniał fenomen „Solidarności”.

„O roku ów, kto cię widział” – napisał Janusz Wolniak we wstępie przytaczając słowa Adama Mickiewicza, przyznaje, że były to dla niego niezapomniane miesiące wolności, chwile upojenia i radości. Te przeżycia utrwalił na zdjęciach, które rozrzewniają, poruszają, wzruszają… Kto dostanie do rąk ten album, nie zechce się z nim rozstać. Zapewniam.

Maria Wanke-Jerie

Społeczna inspekcja pracy