Banner

Zmarła Sławomira Jabłońska

Sławomira Jabłońska od września 1980 r. działała w Komitecie Założycielskim NSZZ „Solidarność” w Ośrodku Sportu i Rekreacji Wrocław-Fabryczna. Była doradcą prawnym Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego, a następnie specjalistą w Biurze Interwencji Zarządu Regionu. W związku z prowokacjami wobec działaczy Solidarności pełniła funkcję pełnomocnika NSZZ „Solidarność” ds. kontaktów z Komendą Wojewódzką Milicji Obywatelskiej we Wrocławiu.

Po wprowadzeniu stanu wojennego została internowana. W Ośrodku Odosobnienia w Gołdapi przebywała do kwietnia 1982 r. . Internowano w nim co najmniej 392 kobiet, najwięcej, bo aż 116 z terenu Dolnego Śląska.Po uwolnieniu była uczestniczką wielu strajków i manifestacji, m. in. w czerwcu 1982 r. we Wrocławiu oraz w 1985 r. pod Ambasadą PRL w Paryżu. W latach 1983-1984 współpracowała z Arcybiskupim Komitetem Charytatywnym, organizując pomoc dla osób pozostających w ukryciu.

Za swoją działalność postanowieniem Prezydenta RP odznaczona została Krzyżem Wolności i Solidarności.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się we wtorek 28 czerwca w południe w kaplicy Cmentarza Komunalnego przy ul. Grabiszyńskiej.

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy