Banner

Zajezdnia strajkuje – wkrótce otwarcie wystawy

Angażująca historia, pełna emocji perspektywa bohaterów, zanurzenie się w przeżycia towarzyszące oglądanym wydarzeniom – tego wszystkiego doświadczymy odwiedzając Centrum Historii Zajezdnia, gdzie od 26 sierpnia dostępna będzie multimedialna wystawa „Zajezdnia strajkuje”. ‘

O wystawie i o nadchodzących obchodach święta “Solidarności” mówił m.in. przewodniczący Kazimierz Kimso.

W świat rodzącej się Solidarności, strajkującego Wrocławia i gorącego sierpnia 1980 roku zabiorą nas gwiazdy polskiego kina: Rafał Zawierucha, Krzysztof Czeczot, Anna Próchniak i Kazimierz Kaczor

– Idea solidarności jest dziś niezwykle aktualna, a narodziny Solidarności we Wrocławiu w 1980 r. mają dla naszego miasta wymiar szczególny, przyczyniły się bowiem do budowania i utrwalenia jego polskiej tożsamości – tłumaczy dr Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

By opowiedzieć tę wciąż mało znaną historię w sposób wiarygodny i interesujący organizatorzy postawili na innowacyjne rozwiązania oraz udział gwiazd polskiego kina.

– To nie jest kolejna wystawa historyczna, to zanurzenie się w historię, emocji będzie więcej niż informacji. Wprowadzimy widza w obrazy, dźwięki, zapachy, dialogi, odtworzymy sposób bycia strajkujących i pokażemy, co mogli wtedy czuć – mówi dr Andrzej Jerie, zastępca dyrektora ds. programowych oraz autor wystawy.

Wędrując po kolejnych częściach ekspozycji będzie można min. wsiąść do autobusu, posłuchać burzliwych narad robotników czy też zajrzeć do wypełnionego charakterystycznymi zapachami warsztatu samochodowego. Na wyobraźnię i emocje działać będą również skomponowana na potrzeby wystawy oryginalna ścieżka dźwiękowa oraz sugestywne animacje. Bohaterom strajku głosów użyczą gwiazdy polskiego kina:  Rafał Zawierucha, znany m.in. z roli Romana Polańskiego w filmie Quentina Tarantino „Pewnego razu… w Hollywood” czy filmu „Miasto 44”, wrocławianin Krzysztof Czeczot (grał min. tytułową rola w filmie „Zenek” czy Józefa Piniora w obrazie „80 milionów”), Anna Próchniak (znana m.in. z ról w „Miasto 44” czy „Najlepszy”) oraz Kazimierz Kaczor (m.in. seriale „Jan Serce”, „Alternatywy 4”, „Złotopolscy”).

Wystawę „Zajezdnia strajkuje” można będzie zwiedzać od 27 sierpnia br.

jw

foto Janusz Wolniak

 

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy