Banner

Wzór do naśladowania

Na terenie starej lokomotywowni we Wrocławiu jak co roku w październikową niedzielę spotkali się uczestnicy protestu głodowego kolejarzy z 1980r. Razem z członkami NSZZ „Solidarność”, przedstawicielami władz oraz delegacjami różnych organizacji działających na kolei uczczono pamięć tego wyjątkowego w skali kraju protestu msza świętą sprawowaną pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Siemieniewskiego.

Po Mszy św. Błażej Spychalski, minister w Kancelarii Prezydenta wręczył  Medale Stulecia Niepodległości uczestnikom protestu.

O tym, że odwaga jaką wówczas wykazali się kolejarze powinna być inspiracją i wzorem dla kolejnych pokoleń członków Związku mówili prezes PKP Krzysztof Mamiński, przewodniczący Sekretariatu Transportowców NSZZ „Solidarność” Henryk Grymel oraz przewodniczący dolnośląskiej „Solidarności” Kazimierz Kimso. List od premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do uczestników protestu głodowego sprzed 39 lat przeczytała radna sejmiku Małgorzata Calińska-Mayer.

Przypomnijmy, że protest głodowy z 1980r. był przeprowadzony przez 34 kolejarzy z całej Polski  w obronie swoich praw pracowniczych. Ponadto uczestnicy głodówki domagali się sądowej rejestracji NSZZ „Solidarność”

Tradycyjnie uroczystości rocznicowe zakończyły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem św. Katarzyny – patronki kolejarzy.

 

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy