Banner

Wystawa “Stocznia Solidarność”

14 sierpnia o godz.14 w historycznym budynku sali BHP w Gdańsku zostanie otwarta wystawa “Stocznia Solidarność”. Natomiast od 13 sierpnia w dużej sali będzie mieściło się biuro rejestracyjne Maratonu Solidarności.

Święto Sali BHP, upamiętniające datę wybuchu strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r., już po raz czwarty zorganizuje Komisja Krajowa i Fundacja Promocji Solidarności.

Wystawa „Stocznia Solidarność” nawiązuje do dawnego muzeum zakładowego, zwanego Izbą Pamięci Stoczni Gdańskiej, które istniało w Sali BHP w latach 1978-1996. Ówczesne muzeum nie było ogólnodostępne, ale jego wygląd i wyposażenie zachowało się do dziś na licznych zdjęciach archiwalnych oraz filmach dokumentalnych. Część wyposażenia widać też w kadrach filmu „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy.

W Sali BHP, dawnej sali szkoleń i muzeum zakładowego, ukonstytuował się i obradował Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Tam podpisano Porozumienie Gdańskie, na mocy którego 31 sierpnia 1980 r. utworzony został Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”.

Po 1996 r., w wyniku procesu upadłościowego Stoczni Gdańskiej, kolekcja muzeum została rozproszona. Dopiero w 2015 r. udało się odzyskać kilkadziesiąt eksponatów i tym samym podjąć próbę przywrócenia dawnej ekspozycji.

– Wystawa przedstawi historię Stoczni Gdańskiej i początki przemysłu stoczniowego w tym miejscu od 1844 r. Wystawa ukaże stocznię jako zakład produkcyjny i miejsce najważniejszych wydarzeń historycznych. Pokaże m.in proces budowy statku, a kluczowym elementem będzie diorama sierpniowa, która pokaże przebieg strajku – mówi Mateusz Smolana, pełnomocnik ds. Sali BHP.

więcej informacji:

http://www.solidarnosc.org.pl/images/files/zalaczniki/folder_-_ulotka_stocznia_PL_EN_do_sprawdzenia.pdf

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy