Banner

W Luksemburgu o Turowie

Kolejnych błędów, tak jak to było w latach 90’, już nie popełnimy, kiedy to Komisja Europejska zamykała w Polsce stocznie, huty i kopalnie. – Na to już nie pozwolimy! – powiedział stanowczo przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” Piotr Duda podczas piątkowej manifestacji w Luksemburgu, gdzie mieści się siedziba Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Duda zaapelował także do europejskich urzędników: – Dajemy Wam czas do namysłu, a jeśli nie, to podpalimy Europę! Podpalimy ją w naszych sercach, aby dać odpór tym idiotom, którzy zamykają tysiące miejsc pracy i chcą pozbawić energii elektrycznej miliony Polaków.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” wystosował także krótkie przemówienie do szefa PO i byłego premiera Donalda Tuska.

– Nie powiem nic odkrywczego. Zacytuję jego słowa z Sejmu z 2012 roku. To co pan dzisiaj robi, to potrafi każdy pętak. Tak proszę pana, to co pan dziś robi, to potrafi każdy pętak. Pan powinien być tutaj i bronić polskich miejsc pracy i polskiej gospodarki, a nie być na usługach Niemców! – powiedział szef „S”.
Wśród manifestujących obecni byli również członkowie dolnośląskiej Solidarności pod przewodnictwem Kazimierza Kimso. Powodem obecności związkowców w Luksemburgu była majowa decyzja TSUE nakazująca zamknięcie Kopalni Węgla Brunatnego Turów. Nie zgadzają się z tym wyrokiem polskie władze oraz nasz Związek. KWB Turów oprócz tego, że jest najważniejszym pracodawca w tym regionie Polski, jest również niezwykle istotna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.- Oczekujemy od instytucji unijnych przede wszystkim uczciwego traktowania. Nie może być tak, że jednoosobowa decyzja sędzi Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej powoduje utratę pracy i życiową tragedię dziesiątek tysięcy osób związanych bezpośrednio i pośrednio z działaniem kopalni i elektrowni Turów – komentuje dla polskatimes.pl Kazimierz Kimso, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ “Solidarność”.

fot. M. Żegliński, P. Skałecki, E. Poświstak

 

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy