Banner

Upamiętnili lipcowy strajk

Protest pracowniczy sprzed 40 lat w Dusznikach – Zdroju upamiętniony został we wtorek 28 lipca odsłonięciem pomnika przy Zakładzie Elektrotechniki Motoryzacyjnej.

W uroczystościach oprócz uczestników lipcowego protestu oraz członkini prezydium ZR Barbary Janowicz uczestniczył m.in.Andrzej Drogoń dyrektor wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz przedstawiciel wojewody dolnośląskiego i starosta powiatu kłodzkiego.

Podczas uroczystości Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości został uhonorowany Stanisław Wesołowski – jeden z inicjatorów strajków. W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego medal wręczył Damian Mrozek, doradca wojewody dolnośląskiego ds. kontaktów z organizacjami pozarządowymi i kombatanckimi.
Stanisław Wesołowski przekazał dyrektorowi Andrzejowi Drogoniowi flagę, która w latach 80. XX wieku towarzyszyła protestującym dusznickim robotnikom.

To tutaj 24 lipca 1980 wybuchł strajk w Zakładach Elektrotechniki Motoryzacyjnej “Polmo”. Był to pierwszy strajk na terenie dawnego województwa wałbrzyskiego, z jakim zetknęła się komunistyczna władza latem 1980 roku. A pamiętać trzeba, że jeszcze wiosną 1980 roku nic w Polsce nie zapowiadało gwałtownych i masowych protestów społecznych. Tymczasem w lipcu wybuchły strajki, które pod koniec sierpnia doprowadziły do przełomu i powstania niezależnych od władz komunistycznych związków zawodowych.

Wprowadzenie podwyżek 1 lipca 1980 roku wywołało falę krótkich, spontanicznych strajków, które rozlały się po kraju.

 

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy