Banner

Rządy muszą zrobić więcej

Wiele rządów na świecie zareagowało na  pierwszą fazę kryzysu i jest to godne pochwały. W pełni wykorzystują dialog społeczny do walki z kryzysem i zapewnienia swoim obywatelom wynagrodzeń –  podkreśliła sekretarz generalna Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych Sharan Burrow w wypowiedzi udzielonej na stronie Międzynarodowej Organizacji Pracy (4.05) podkreśliła, że kluczowe znaczenie ma również zapewnienie wynagrodzenia chorobowego, gwarancji płac, wsparcia dochodów dla pracowników platform biznesowych, osób wykonujących wolne zawody i innych form niestandardowej pracy.

Prosimy jednak rządy, by zrobiły więcej. Obserwujemy  trudną sytuację pracowników w biedniejszych krajach m.in. zwalnianych z powodu załamujących się łańcuchów dostaw. Wzywamy do udzielenia im międzynarodowego wsparcia.

Rządy muszą działać w celu zapewnienia  ochrony socjalnej i wsparcia dochodów. Minęło prawie 10 lat, odkąd ONZ zatwierdziła globalne poziomy ochrony dla najbiedniejszych krajów po tzw. raporcie Bachelet. Teraz nadszedł czas na realizację  celów zrównoważonego rozwoju w nim zawartych – dodała Sharan Burrow i zaznaczyła, że MKZZ będzie solidarnie przeciwstawiać się tym państwom, które  odmawiają współpracy ze związkami zawodowymi i zaprzeczają rzeczywistości pandemii lub dopuszczają się przemocy i łamania praw człowieka.

W skład Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych wchodzi NSZZ „Solidarność”.

 

 

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy