Banner

Ruszyli z zajezdni do Gdańska

W 40. rocznicę rozpoczęcia strajku na zajezdni autobusowej przy ulicy Grabiszyńskiej, sześciu biegaczy z dolnośląskiej Solidarności wyruszyło w trasę Biegu dla Solidarności. Do 30 sierpnia Piotr Majchrzak, Tomasz Martowicz, Tomasz Abramik, Piotr Cirocki, Rafał Tomczak, Marcin Tomczak zamierzają dotrzeć do Gdańska.

Spod tablicy gdzie narodziła się dolnośląska Solidarność dopingowali ich zebrani uczestnicy wydarzeń z sierpnia 1980 r. wraz z władzami Związku (m.in. przewodniczący ZR Kazimierz Kimso, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej Tadeusz Majchrowicz, szef kolejowej Solidarności Henryk Grymel), wojewoda Jarosław Obremski i wielu zebranych gości.

Przed startem przewodniczący Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk Kazimierz Kimso odczytał Przesłanie Biegu dla Solidarności:

„W 40 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, natchnieni ideą Solidarności zrodzonej w czasie strajków w 1980 roku.apelujemy :

Niech nasz kraj połączy ludzka solidarność!

Wraz z naszym patronem bł. księdzem Jerzym wołamy – Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemieniać świat na lepsze.

Upominamy się o godność i prawa pracownika. W zmieniającym się dynamicznie świecie, wobec dominacji coraz nowocześniejszej technologii produkcji, rodzą się niebezpieczne tendencje do umniejszania roli człowieka w procesie pracy.

Pogoń za zyskiem, dyktatura algorytmów oraz zmniejszanie strat i kosztów za cenę praw pracowniczych sprawiają, że zapomina się o standardach czasu pracy, warunkach jej wykonywania oraz o zabezpieczeniach socjalnych pracowników i ich rodzin.

Nie ma na to naszej zgody!

W tym świecie nowych wyzwań potrzebny jest  Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”! Związek, który nadal będzie inspirować do walki z niesprawiedliwością.

Zobowiązani dziedzictwem Przesłania do  ludzi pracy Europy Wschodniej, wspieramy braci  Białorusinów w ich walce o godność i wolność.

 Niech pokojowa rewolucja zapoczątkowana w Gdańsku i innych polskich miastach czterdzieści lat temu, która przyniosła po latach wolność krajom uciskanym pod sowieckim jarzmem ogarnie także wasz kraj.

Nie ma wolności bez Solidarności!”

foto Janusz Wolniak

 

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy