Banner

Początek strajku we Wrocławiu

37 lat temu, 26 sierpnia 1980 roku stanęła komunikacja miejska we Wrocławiu. Strajk solidarnościowy z robotnikami Wybrzeża rozpoczął się w Zajezdni nr VII przy ul. Grabiszyńskiej. Podczas strajku w halach odbywały się spotkania związkowców, na ogrodzeniu wywieszone były wyrazy poparcia dla stoczniowców. Na terenie zajezdni odprawiona została msza święta, odbył się także koncert artystów wrocławskiej Opery .

Na pamiątkę tych wydarzeń, w pierwszą rocznicę strajków odsłonięta została tablica z napisem “Tu rodziła się wrocławska Solidarność”. Poświęcenia dokonał ks. arcybiskup Henryk Gulbinowicz.

Dzisiaj w miejscu zajezdni autobusowej znajduje się Centrum Historii Zajezdnia, a znaczna część ekspozycji poświęcona jest “Solidarności”.

Już od piątku flaga naszego Związku powiewa w Rynku przed Sukiennicami, natomiast w dniu dzisiejszym (sobota, 26 sierpnia) zapraszamy na specjalny pokaz wrocławskiej Fontanny Multimedialnej o godz. 21.30. Po pokazie nastąpi zawieszenie flagi “Solidarności” na Iglicy. Jutro, w niedzielę odbędą się główne uroczystości rocznicowe.

Program obchodów 37. rocznicy powstania NSZZ “Solidarność”

 

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy