Banner

Pikieta przeciw Klątwie

Przeciwko wystawieniu pseudosztuki “Klątwa” protestowało przeszło 100 osób pod budynkiem Impartu we Wrocławiu. Organizatorami byli Akcja Katolicka i Krucjata Młodych. Przyszli z transparentami i hasłami, na których można było m.in. przeczytać: Nie dla Klątwy, Stop dla profanacji symboli religijnych, Bronimy krzyża, Barbarzyńcy czy artyści, Kultura, nie bluźnierstwa, W krzyżu zwycięstwo, Nie chcemy dotacji dla profanacji, Maryja zmiażdży głowę węża.
Otwierający pikietę przedstawiciele Akcji Katolickiej mówili o tym, że ludzie wierzący nie mogą być obojętni, kiedy są świadkami zdarzeń obrażających nie tylko uczucia religijne, ale zwykłą przyzwoitość. Wyrażali zdanie, że nie jest przypadkiem wystawienie sztuki w rocznicę śmierci bł. męczennika ks. Jerzego Popiełuszki.
Po ponad godzinnym odmawianiu różańca, protestujący odśpiewali pieśń My chcemy Boga oraz wygłosili Akt oddania się Niepokalanej według św. Maksymiliana Kolbe. Na koniec podziękowali wszystkim uczestnikom protestu i Policji za sprawne zabezpieczenie zgromadzenia.
Trzeba przypomnieć, że obradujący 4 października delegaci dolnośląskiej “Solidarności” na swoim WZD przyjęli w tej sprawie jednomyślnie apel:
APEL
ws. wystawienia we Wrocławiu sztuki Klątwa

XXIX WZD Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” z niepokojem obserwuje jak w przestrzeni publicznej pod pretekstem obrony wolności słowa, propaguje się treści obrażające wartości i symbole istotne dla większości Polaków.
Obrazoburcze i szokujące przedstawienie pt. Klątwa planuje się wystawić w rocznicę zamordowania bł. ks. Jerzego Popiełuszki czyli 19 października w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog – Wrocław.
W tej sztuce obiektem bezczeszczenia jest krzyż i św. Jan Paweł II. Autorzy tego przedstawienia z premedytacją znieważają publicznie przedmiot czci religijnej, co jest zabronione w kodeksie karnym w art. 196.
Patronem naszego Związku jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Jesteśmy z tego dumni i nie może być dla nas obojętne, że obiektem ordynarnego traktowania jest Święty Jan Paweł II i krzyż, najważniejszy symbol chrześcijaństwa.
Delegaci apelują do organizatorów festiwalu, by właśnie w imię dialogu i porozumienia zaniechali wystawienia ww. sztuki.
W przypadku jednak zaprezentowania ww. przedstawienia, delegaci apelują do prokuratury, by z urzędu zajęła się tą sprawą.
jw

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy