Banner

Papież Franciszek – praca daje godność

Praca jest rzeczą właściwą dla człowieka”, ponieważ „wyraża jego godność istoty stworzonej na podobieństwo Boga”. Dlatego zarządzanie zatrudnieniem jest bardzo odpowiedzialnym zadaniem ludzkim i społecznym, i nie może być pozostawiane w rękach nielicznych lub zdane na deifikowany ‘rynek’”. Utrata miejsc pracy jest bowiem równoznaczna z „poważną szkodą społeczną”, zaznaczył Papież podczas środowej audiencji generalnej 19 sierpnia.
„Ogarnia mnie smutek, kiedy widzę, że ludzie nie mają pracy, nie znajdują pracy i nie mają godności przynoszenia do domu chleba. I bardzo się cieszę, kiedy widzę, że rządzący czynią liczne wysiłki, aby znaleźć miejsca pracy i starają się zapewnić pracę wszystkim”. Stąd zachęta do „modlitwy, aby w rodzinie nie było bezrobotnych”.
Papież krytykował także współczesną organizację gospodarki, która „wykazuje niekiedy niebezpieczną tendencję do traktowania rodziny jako zawady, ciężaru, pasywu dla produktywności pracy”. W tym zakresie „rodzina jest poddawana wielkiej próbie”. A „kiedy organizacja pracy czyni z niej zakładnika czy wręcz stawia przeszkody na jej drodze – przestrzegł Papież – to bądźmy pewni, że społeczeństwo ludzkie zaczęło pracować przeciwko sobie”.

Katecheza Papieża

fot. Gałązka/www.deon.pl

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy