Banner

Odsłonięcie Tablicy Pamięci

W siedzibie wrocławskiego MPK w obecności wielu gości, w tym przewodniczącego Regionu NSZZ “Solidarność” Dolny Śląsk Kazimierza Kimso odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą zmarłej tragicznie w katastrofie smoleńskiej Oli Natalli-Świat. Odsłonięcia tablicy dokonali mąż zmarłej, poseł Jacek Świat i prezes MPK Krzysztof Balawajder.

Biografia:

Aleksandra Krystyna Natalli-Świat (ur. 20 lutego 1959 w Obornikach Śląskich, zm. 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku) – polska polityk i ekonomistka, posłanka na Sejm V i VI kadencji. Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości w latach 2008-10. W czasach studenckich działała w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów.

W 1981 poznała swojego przyszłego męża – Jacka Świat. Obaj robili wówczas z przyjaciółmi teatr studencki na Uniwersytecie Wrocławskim. Gdy pod koniec roku na uczelniach wybuchały strajki studenckie, wystawiali spektakle dla strajkujących.

W 1982 ukończyła studia na Wydziale Zarządzania i Informatyki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, następnie w 2004 studia menedżerskie we wrocławskiej Wyższej Szkole Bankowej.

W latach 1982–1991 pracowała jako starszy asystent w Pracowni Regionalnej Zakładu Badań Statystyczno-Ekonomicznych Głównego Urzędu Statystycznego i Polskiej Akademii Nauk. Następnie przez rok była inspektorem wojewódzkim we wrocławskim Urzędzie Wojewódzkim.

W latach 90. była członkiem Porozumienia Centrum, następnie działała w Porozumieniu Polskich Chrześcijańskich Demokratów i SKL-RNP.

Od 1992 pełniła funkcję zastępcy dyrektora Międzywojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Kadr Administracji Państwowej. W latach 1996–2000 pracowała jako główny specjalista w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu.

W 1998 nieskutecznie kandydowała do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z listy Akcji Wyborczej Solidarność.

Przez cztery kolejne lata zasiadała w zarządzie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, a od 2004 – jako wiceprezes – w zarządzie Wrocławskiego Centrum SPA.

Przystąpiła do Prawa i Sprawiedliwości, zasiadała we władzach krajowych tego ugrupowania. W 2005 z listy Prawa i Sprawiedliwości została wybrana na posła V kadencji w okręgu wrocławskim. W Sejmie przewodniczyła Komisji Finansów Publicznych. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskała mandat poselski, otrzymując 21 999 głosów. 12 stycznia 2008 została wybrana na wiceprezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Zginęła 10 kwietnia 2010 w katastrofie smoleńskiej. Udający się z delegacją do Katynia prezydencki samolot rozbił się na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj podczas próby lądowania.

jw

foto Janusz Wolniak

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy