Banner

Obchody stanu wojennego w Świdnicy

Od Mszy św. w Katedrze św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Homilię wygłosił Ignacy Dec – biskup diecezji świdnickiej. Powiedział on. m.in. że wprowadzenie stanu wojennego było próbą zatrzymania podmuchu wolności w Polsce. – Z ust niektórych polityków możemy usłyszeć słowa zaskakujące i szokujące o tym, że w 2016r . można poczuć klimat grudnia 1981 roku. Jest to niedopuszczane  – zaznaczył. Po nabożeństwie przewodniczący dolnośląskiej „Solidarności” Kazimierz Kimso wraz z delegacją podziękował Biskupowi za wsparcie i lata współpracy duchownych i świdnickiej „Solidarności”.

Obchody kontynuowane były w Świdnickim Ośrodku Kultury „Bolko”. Tam do zgromadzonych gości przemówił m.in. Wojciech Murdzek i Ireneusz Zyska  – posłowie na Sejm RP oraz szef dolnośląskiej „Solidarności Kazimierz Kimso. Ponadto nagrody rzeczowe otrzymały dzieci, które wzięły udział w konkursie plastycznym „Stan wojenny w oczach dzieci”. Nie zapomniano również o działaczach świdnickiej „Solidarności” z lat 80-tych. Kazimierz Kimso – skierował do nich list z podziękowaniami za postawę i działania na rzecz niepodległej Polski.

Na zakończenie licznie przybyli goście mogli wysłuchać wystąpienia o historii świdnickiej „Solidarności” Janusza Manieckiego oraz zobaczyć spektakl okolicznościowy przygotowany przez dzieci z  Szkoły Podstawowej nr 1  w Świdnicy.

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy