Banner

Nie oszczędzać na nauczycielach

Nie widzę powodów, by samorząd z jakiegokolwiek powodu obniżał wynagrodzenia nauczycieli. Nauczyciel pracujący zdalnie wykonuje podobne obowiązki jak podczas tradycyjnej pracy w szkole – mówił minister Dariusz Piontkowski, odpowiadając na pytania o pracę szkół w czasie epidemii.
– Nauczyciel, który pracuje zdalnie, zasługuje na wynagrodzenie tak jak każdy pracownik. W przypadku pracownika oceniane jest zaangażowanie i liczba godzin, którą spędza przy wykonywaniu tych zadań i podobnie jest z nauczycielem, jeżeli pracuje z kilkunastoma klasami i wykonuje więcej godzin niż pensum, to wówczas należy mu się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe – tłumaczył minister edukacji.
– Żadne państwo nie było przygotowane, by całkowicie przejść na formę pracy zdalnej – mówił Piontkowski. – Jesteśmy już po tym pierwszym, najtrudniejszym okresie. Dziś to nauczanie jest całkiem dobrze zorganizowane. Gdyby była konieczność wznowienia go w nowym roku szkolnym, to będziemy tę formę kontynuowali. Mile zaskoczyła mnie mobilizacja nauczycieli, mimo że wielu z nich nigdy tak nie pracowało, to szybko sobie to przyswoili –  mówił minister edukacji. Dodał, że nauczyciel wykonuje podobne zadania, jak w czasie, gdy szkoły pracowały normalnie, a czasem pracuje nawet więcej, bo taka forma pracy wymaga od niego znalezienia dodatkowych materiałów dla uczniów. Nie wypłaca się natomiast niektórych dodatków – np. tego za ciężkie warunki pracy.

– Niepokoi, że dyrektorzy wymagają dodatkowych zaświadczeń i materiałów, że nauczyciel wykonał swoją pracę. W tradycyjnej szkole wystarczy wpis do dziennika, więc takie próby biurokratyzowania pracy szkoły są zbędne – mówił Piontkowski.

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy