Banner

Najwyższa inflacja w UE

Polska miała w ubiegłym roku najwyższą inflację w Unii Europejskiej. Według Eurostatu wyniosła ona 3,4 proc.  Mimo to rekordy wzrostów cen biły inne kraje. W Rumunii niektóre usługi internetowe podrożały o dwie trzecie. U nas największe podwyżki dotyczyły wywozu śmieci, opłat bankowych i pocztowych. Nie brakowało też obniżek – najbardziej spadły ceny żywności oraz transportu.
Najmocniej potaniały ziemniaki – ich ceny w grudniu były o ponad jedną trzecią niższe niż rok wcześniej. Kilku-, kilkunastoprocentowe, w zależności od rodzaju, były spadki cen mięsa. Obniżki cen dotyczyły również transportu – zarówno zbiorowego, jak i paliw do aut prywatnych. To z jednej strony wynik ograniczeń w przemieszczaniu się i zakazów lotów, a z drugiej – spadków notowań cen ropy naftowej na światowych rynkach.
W ubiegłym roku ceny rosły najszybciej w sektorze usługowym – w tym fryzjerzy, kosmetyczki, malarze pokojowi czy opieka nad osobami starszymi. Część podwyżek miała związek z dodatkowymi wymogami sanitarnymi, które mają służyć ograniczeniu pandemii. Najszybciej drożejącym “towarem” okazały się zwierzęta domowe. O niemal jedną piątą podrożały “pozostałe urządzenia telefoniczne i telefaksowe” – to również efekt COVID-19 i zakupów urządzeń do zdalnej komunikacji.
Źródło – Interia.pl

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy