Banner

Medal Stulecia dla ks. Mirosława Drzewieckiego

Ksiądz Mirosław Drzewiecki otrzymał z rąk wicewojewody dolnośląskiego Jarosław Kresy Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Skromna uroczystość ze względu na ograniczenia covidowe odbyła się w siedzibie Domu Emerytowanych Księży.

Wielu było ofiarnych księży nie bojących się głosić prawdy w kościołach podczas mszy świętych, ale i na co dzień wspomagających prześladowanych ludzi podziemia solidarnościowego.

Były takie kościoły, w których regularnie odbywały się msze za Ojczyznę. Tradycją stało się przypominanie wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia, dlatego co miesiąc tego dnia zbierali się ludzie w wielu kościołach.

Podczas takich mszy władza obstawiała świątynie licznymi oddziałami ZOMO, MO i tajniakami. Niejednokrotnie po tych mszach legitymowano ludzi, a niektórych zatrzymywano. Bywały też tzw. „ścieżki zdrowia”.

Ks. prał. Mirosław Drzewiecki w czasach stanu wojennego zasłynął ogromnym talentem kaznodziejskim. We wrocławskiej Katedrze wygłaszał swoje płomienne kazania. Był organizatorem wrocławskiego Duszpasterstwa Środowisk Twórczych i opiekunem artystów, których gromadził w kościele pw. św. Marcina. Był także współtwórcą Radia Rodzina. Jest autorem wierszy publikowanych w wielu tomikach poetyckich.

jw

foto Janusz Wolniak

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy