Banner

Laureaci z Dolnego Śląska

Lasy Państwowe Zakład Usług Leśnych we Wrocławiu oraz Nadleśnictwo Oleśnica Śląska – to dolnośląscy laureaci XV edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” organizowanego przez NSZZ „Solidarność” pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Cel konkursu to promowanie pracodawców, którzy wyróżniają się w stosowaniu dobrych praktyk w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe. Kandydatów zgłaszają podstawowe jednostki organizacyjne Solidarności. Certyfikatem można się posługiwać przez okres trzech lat.
Komisja Certyfikacyjna Konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” dokonała 1 lutego wyboru firm, które w tym roku zostaną uhonorowane tym wyróżnieniem.

Tegorocznej Komisji Certyfikacyjnej przewodniczy Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. W Komisji zasiadają także: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, doradca Prezydenta RP, Zbigniew Żurek, zastępca przewodniczącego Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP, Kazimierz Kimso jako przedstawiciel Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz Zbigniew Łasek, pełnomocnik ds. BHP KK NSZZ „Solidarność”.

To już piętnasta edycja konkursu, który odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. W tym roku zgłoszono 25 firm i instytucji. Po analizie wyłoniliśmy osiemnaście z nich. Zostaną one nagrodzone, jak co roku, podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim.
firmy zgłoszone do konkursu zostały ocenione według kryteriów obejmujących m.in. liczbę zatrudnionych na czas nieokreślony w firmie, poziom uzwiązkowienia, działalność Społecznej Inspekcji Pracy w zakładzie, Komisji ds. BHP czy Rady Pracowników. Przy ocenianiu firm ważna jest także opinia organizacji związkowej.

Najwyższe wyróżnienie
– To konkurs, w którym można startować ponownie, nawet jeśli w przeszłości już uzyskało się ten certyfikat. Jest on przyznawany na trzy lata. W gronie tegorocznych laureatów znajduje się firma, która otrzymuje tytuł po raz czwarty. To Zakłady Chemiczne „Siarkopol” Tarnobrzeg. I na jej przykładzie można prześledzić, jak sytuacja w firmie poprawia się na przestrzeni lat – mówi Kazimierz Kimso. I dodaje: – U nas nie ma ograniczeń, jeżeli chodzi o wielkość zakładu pracy. Wśród laureatów są zarówno wielkie przedsiębiorstwa, jak i małe, zatrudniające kilkudziesięciu pracowników zakłady. Niezwykle istotnym elementem przy ich ocenie jest kwestia dialogu, który odbywa się w danej firmie. Certyfikat „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” to najwyższe wyróżnienie, jakie pracodawca może dostać od swojej załogi. Co więcej, są pracodawcy, którzy wręcz chwalą się tymi certyfikatami. Doceniają, że pochodzą one od załogi, a nie od świata biznesu. To najlepsza wizytówka. Nie słyszałem, żeby w naszym kraju, a nawet za granicą, był organizowany podobny konkurs – dodaje przewodniczący Kimso.

Laureaci
W wyniku oceny kryteriów Komisja Certyfikacyjna postanowiła w tym roku przyznać certyfikaty następującym pracodawcom:

1. Lasy Państwowe Zakład Usług Leśnych we Wrocławiu

2. Arctic Paper Kostrzyń SA Kostrzyń nad Odrą

3. Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „POLFA” SA Warszawa

4. Śląskie Centrum Reumatologii, Ortopedii i Rehabilitacji w Ustroniu sp. z o.o.

5. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego Bielsko-Biała

6. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny sp. z o.o. Krosno

7. Enea Ciepło sp. z o.o. Białystok

8. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sejnach

9. Podlaski Kurator Oświaty Białystok

10. CIECH Soda Polska SA Inowrocław

11. Poznańskie Zakłady Zielarskie „Herbapol” SA Poznań

12. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Białobrzegach

13. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Radomiu sp. z o.o.

14. Publiczna Szkoła Podstawowa imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Wierzchowinach

15. Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA Radom

16. Miejski Zakład Komunalny sp. z o.o. w Stalowej Woli

17. Zakłady Chemiczne „Siarkopol” Tarnobrzeg sp. z o.o.

18. Nadleśnictwo Oleśnica Śląska

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy