Banner

Kurator nie zgodził się na likwidację dwóch szkół

Na kolejnej konferencji prasowej dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk poinformował o zakończeniu konsultacji nt. podstawy programowej i podpisanie jej przez minister edukacji 14 lutego. Przede wszystkim jednak kurator wraz ze współpracownikami omówił stan rozmów i konsultacji z samorządami w kwestii nowej sieci szkół. Aktualnie wpłynęło 9 wniosków ws. przekształceń i 28 ws. likwidacji placówek, a województwie mamy 26 powiatów i 166 gmin. Jeden z tych wniosków został rozpatrzony negatywnie. Kurator nie zgadza się na likwidację dwóch placówek oświatowych w gminie Kostomłoty – w Mieszkowie i w Karczycach.

Na konferencji mówiono też o dyżurach telefonicznych i sprawach o jakie pytają się samorządy, nauczyciele i rodzice. Nauczyciele martwią się o stanowiska pracy, rodziców nurtuje gdzie dzieci będą się uczyć, a samorządy mają wiele problemów z interpretacja prawa, np. co to znaczy, że budynki tej samej placówki mają być położone blisko siebie.

Kurator zwrócił się z apelem do samorządów, by tak tworzyły sieć, aby gimnazja przypisane zostały do szkół podstawowych. Wtedy, jego zdaniem uniknie się konfliktów.

jw

foto Janusz Wolniak

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy