Banner

Krzyż Solidarności Walczącej dla Aleksandra Podrabinka

W miniony weekend gościł we Wrocławiu znany dysydent Aleksander Podrabinek. Z rąk Kornela Morawieckiego odebrał Krzyż Solidarności Walczącej.

To człowiek zwyczajnie przyzwoity. Wielką część swego życia poświęcił, żeby innym było lepiej. Chciałbym, żeby miedzy naszymi narodami była wreszcie jakaś normalna relacja, sąsiedzka, a najlepiej przyjaźni – powiedział Kornel Morawiecki wręczając Aleksandrowi Podrabinkowi Krzyż Solidarności Walczącej.

Przypomniał, że pod koniec lat 80. Podrabinek przyjeżdżał do Polski i upowszechniał w swoim kraju i świecie idee „Solidarności Walczącej”.

Uroczystość i spotkanie z Aleksandrem Podrabinkiem odbyła się 25 marca w siedzibie SW we Wrocławiu.

Jest autorem książki „Dysydenci. Nieuleczalnie posłuszni”, o której w przedmowie czytamy: Aleksander Podrabinek, buntując się przeciwko życiu na zasadach państwa sowieckiego, jako młody chłopak włącza się w ruch dysydencki. W samym jego centrum spotyka takie postaci jak Andriej Sacharow, Aleksander Sołżenicyn, Petro Hryhorenko, Aleksander Zinowjew. Opisuje akcje demokratyczne, odważnie demaskuje aparat represji i jego najokrutniejszą metodę – psychiatrię represyjną. Do dziś konsekwentnie i bezkompromisowo idzie drogą wolności jako niezależny dziennikarz i obrońca praw człowieka w Rosji.

jw

foto Janusz Wolniak

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy