Uwaga organizacje związkowe – uproszczone sprawozdania

Informacja  dla organizacji związkowych dotycząca sporządzania sprawozdań finansowych  w formie uproszczonej.

Od 5 września 2014 r. ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (Dz.U. z 2014 r. poz. 1100) wprowadziła do ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.) kategorię „podmiotów mikro”, które mogą sporządzać roczne sprawozdania finansowe, składające się z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji uzupełniającej, w uproszczonej formie, tj. wg załącznika nr 4 do ustawy o rachunkowości.

Zgodnie ze zmienionym przepisem art. 3 ustawy o rachunkowości „podmiotami mikro” mogą być nie tylko małe spółki, ale również nie prowadzące działalności gospodarczej: stowarzyszenia, organizacje pracodawców, izby gospodarcze, fundacje oraz związki zawodowe itp. Jednak warunkiem stosowania uproszczeń jest decyzja w tej sprawie organu zatwierdzającego sprawozdanie finansowe, czyli np. dla związku zawodowego Komisja Zakładowa.
Jeżeli taka decyzja nie zapadnie, to wymienione wyżej podmioty w tym organizacje związkowe, mimo że nie działają dla osiągnięcia zysku, nie tylko nie zastosują nowych uproszczeń, lecz nawet nie będą mogły stosować tych, z których korzystały dotychczas, tj. określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej (Dz. U. z 2001 r. Nr 137, poz.1539), gdyż przepisy tego rozporządzenia zostały uchylone z dniem 5 września 2014 r. W praktyce będzie to oznaczało, że będą musiały sporządzać pełne sprawozdanie, w oparciu o załącznik nr 1 do ustawy o rachunkowości, czyli jak duże podmioty prowadzące działalność gospodarczą tj. bez żadnych uproszczeń. Zmienione przepisy ustawy o rachunkowości nie precyzują, do kiedy organ zatwierdzający sprawozdanie ma podjąć decyzję pozwalającą na skorzystanie z uproszczeń przy jego sporządzaniu. Zdaniem wielu biegłych rewidentów (patrz np. „Dziennik Gazeta Prawna” Nr 214/2014 z 04.11.2014 r. str. 21), decyzja taka może zapaść w dowolnym czasie, ale przed terminem sporządzenia sprawozdania finansowego za dany rok, czyli np. za 2015 r. – najpóźniej do końca marca 2016 r.

Wzór decyzji o przyjęciu przez organizację statusu podmiotu mikro
Informację sporządził: Jerzy Płaza