Banner

Honory dla ludzi “Solidarności” w Świdnicy

Przewodniczący Regionu NSZZ “Solidarność” Dolny Śląsk Kazimierz Kimso wraz z wiceprzewodniczącym Piotrem Majchrzakiem i sekretarzem Grzegorzem Makulem oraz szefową oddziału Zofią Cierniewską, wziął udział w uroczystościach rocznicowych Związku w Świdnicy.

Zasłużeni działacze ze Świdnicy otrzymali medale 40-lecia oraz okolicznościową książkę “Symbole dolnośląskiej Solidarności”.

O tym jak rodziła się “Solidarność” w Świdnicy długo opowiadał autor publikacji “Solidarność Ziemi Świdnickiej 1980-89” Janusz Maniecki.

Gratulacje dla ludzi “Solidarności” złożył bp Marek Mendyk,  przewodniczący Kazimierz Kimso oraz prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

Biskup świdnicki powiedział:

– Należę do pokolenia Solidarności, ale też i do takiego, które wchodziło w dorosłość w czasie kiedy rodziła się Solidarność. Wspominam moich kolegów i koleżanki, którzy szczerze kibicowali strajkującym robotnikom na wybrzeżu, i Szczecinie, ale także w Wałbrzychu czy we Wrocławiu. Byliśmy żywo zainteresowani tym co dzieje się w Polsce, ale też odczuwaliśmy lęk, niepokój, tym co będzie dalej, z maturą czy studiami. Dzisiaj, stojąc tutaj, chcę z pokorą i ogromną wdzięcznością wspomnieć tych, którzy wówczas wchodzili w dorosłe życie. Dziękujemy im z całego serca, za to, że możemy żyć w wolnej Polsce. Możemy uczyć się jak być w pełni człowiekiem (…). Do końca świata będziemy się różnić, bo każdy jest inny. Jest tak wiele pięknych elementów, które mogą nas połączyć i służyć dobru wspólnemu. Bądźmy razem, tego nam życzę, ale też się modlę - mówił biskup Marek Mendyk.

w trakcie uroczystości oddano też hołd kobietom “Solidarności” tym znanym w Polsce, o których jest wystawa i tym, które wykazały się poświęceniem i bohaterstwem w Świdnicy.

Na zakończenie obchodów głos zabrała studiująca w Polsce Białorusinka. Ze wzruszeniem opowiadała o walce o wolność swoich rodaków. Jej apel o wparcie przyjęto z wielkim aplauzem.

Uroczystości uświetnił wspaniały występ młodzieży z Domu Kultury.

jw

foto Janusz Wolniak

 

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy