Banner

Godny wybór

- Kiedy w 2013 roku blokowaliśmy Sejm w proteście przeciw działaniom rządu m.in. w kwestii emerytur przewodniczący Piotr duda powiedział wówczas – I tak wygramy!. Dziś mamy tego potwierdzenie – mówili w poniedziałek 22 maja podczas spotkania w ramach kampanii Godny Wybór działacze NSZZ „Solidarność” Henryk Nakonieczny i Radosław Mechliński.

Dzisiejszym spotkaniem oraz innymi naprawiamy to co zepsuła poprzednia ekipa rządowa, która bez debaty ze społeczeństwem wprowadziła wydłużenie wieku emerytalnego – mówił wiceminister Stanisław Szwed. Przypomniał, że to za sprawą obecnego rządu wraca od 1 października br. obowiązujący wcześniej wiek emerytalny (65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet).

O szkodliwym działaniu wydłużenia wieku emerytalnego mówił wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Henryk Nakonieczny. Zwrócił uwagę, że walka o przywrócenie poprzednio obowiązującego wieku emerytalnego to tylko jeden z wielu elementów działań „Solidarności” w odpowiedzi na wyzwania przed zmianami demograficznymi w Polsce. Istotną kwestią jest rynek pracy, czyli walka z umowami śmieciowymi, stosowanie klauzul społecznych, podniesienie stawki godzinowej i płacy minimalnej. To wszystko udało się już załatwić. Wyzwaniem obecnego czasu jest m.in. wprowadzenie instytucjonalnych zmian dotyczących opieki nad ludźmi starszymi , skłonienie pracodawców do tego, aby śmielej zatrudniać ludzi starszych, którzy pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego dalej pragną pracować.

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy