Banner

Dzień Flagi i Święto Polonii

Dzień Flagi RP, święto ustanowione nowelą ustawy z 2004 roku o godle, barwach i hymnie RP, jest obchodzony między świętami: 1 maja – Świętem Pracy i 3 maja – Świętem Konstytucji.
Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w wielu innych krajach, m.in. w krajach skandynawskich, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie i na Ukrainie.
Pamiętajmy, że również 2 maja to Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Został ustanowiony w 2002 roku z inicjatywy Senatu. Nasi rodacy wyjeżdżali i wyjeżdżają przede wszystkim ze względów politycznych, takich jak na przykład wielka emigracja w roku 1830 czy solidarnościowa z lat 80. XX wieku oraz zarobkowych (z końca XIX wieku, z okresu międzywojennego i z czasów PRL). Część znalazła się poza granicami ojczyzny w wyniku kształtowania się granic państwa polskiego – zwłaszcza po obu wojnach światowych.

Tagged under:
Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy