Analizujemy sytuację – Maląg o emeryturach stażowych

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w środę w TVP Info pytana była, co dalej z projektami dotyczącymi emerytur stażowych.
Mamy projekt pana prezydenta, mamy projekt obywatelski – analizujemy tę sytuację – odpowiedziała.

Wprowadzamy rozwiązania, które zachęcają do tego, aby pracować dłużej. Mamy najniższe bezrobocie od 32 lat – 4,9 stopa bezrobocia, a więc brakuje rąk do pracy. Wprowadzamy zachęty dla osób, które są doświadczone, które chcą jeszcze pracować, bo ten wiek 60, 65 lat to jest przywilej” – mówiła Maląg. Dodała, że “w tym roku wprowadzony został PIT zero dla osób, które osiągną wiek emerytalny, a nie przechodzą na emeryturę, a więc wypracowują sobie wyższe świadczenie na przyszłość, a wprowadzają młode pokolenie na rynek pracy. Na tym nam zależy – zaznaczyła.
Jeżeli chodzi o emerytury stażowe, to jest to bardzo odpowiedzialne zadanie (…) Projekty, które są złożone, są rzeczywiście godne tego, aby je dobrze przeanalizować. Myślę, że na jesieni będziemy je analizować (…). Poczekajmy jeszcze troszeczkę – dodała Maląg.
Cały czas rozmawiamy oczywiście ze stroną związkową. Myślę, że w dialogu tworzą się dobre rzeczy. Jestem głęboko przekonana, że tworząc tę długofalową politykę w sferze emerytalnej, wypracujemy dobre rozwiązania” – wskazała.