Trudna sytuacja w branżach

Powódź oraz trudna sytuacja PKP Cargo i Beko zdominowała wrześniowe obrady Zarządu Regionu dolnośląskiej Solidarności. Wcześniej działacze dokonali podsumowania przebiegu rocznicowych uroczystości, jakie miały miejsce w sierpniu oraz Bieg Solidarności i Pielgrzymkę Ludzi Pracy .

Przyjęto apel wzywający organizacje związkowe do ofiarności na rzecz powodzian. Działacze dyskutowali nad wnioskiem do Komisji Krajowej ws. zmian do Statutu. Chodzi o zagadnienie związane z potwierdzeniem przyjęcia członków do organizacji związkowej.

W dniu 5 września o godzinie 10 dowiedzieliśmy się, że zarząd Beko Poland podjął decyzje o zamknięciu fabryk w Łodzi i Wrocławiu. Jeszcze 5 lipca pytaliśmy na wspólnym spotkaniu o plany wobec naszego zakładu i słyszeliśmy, że nie mamy się co martwić. Łgali w żywe oczy – ocenia Krzysztof Domagała, który wraz z Małgorzatą Calińską – Mayer omówili sytuację. W dalszej części obrad działacze podjęli kilka uchwał wewnątrzzwiązkowych. Barbara Miszczuk przedstawiła sytuację w PKP Cargo. Niemal 6 tysięcy osób przewidzianych jest do zwolnienia. Również kobiety w ciąży oraz na urlopach macierzyńskich. Zwolnieni zostali wszyscy przewodniczący komisji zakładowych i w większość składu komisji zakładowych. Jako dramatyczną określiła sytuację działaczka kolejowej Solidarności.- Z uśmiechem na ustach rozpoczęli wojnę z kolejową Solidarnością. Nie tylko w PKP Cargo – uzupełniał wypowiedź koleżanki Barbary Miszczuk Wiesław Natanek. Jego zdaniem to tylko zapowiedź dalszych działań obecnej władzy O sytuacji w spółce CargoTabor w Jaworzynie Śląskiej opowiadał Ireneusz Besser. Spotkania w ministerstwie i w grupach roboczych dotyczące podwyżek wynagrodzeń omówiła przewodnicząca oświatowej S Danuta Utrata.

STANOWISKO

Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”
ws likwidacji 1800 miejsc pracy w Polsce

Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” wyraża zdecydowany sprzeciw wobec zapowiedzi zwolnienia 1800 pracowników w zakładach BEKO POLAND MANUFACTURING
sp. z o.o. oraz wspiera wszelkie działania Organizacji Zakładowych NSZZ „Solidarność” w tych zakładach w celu wycofania tej decyzji. Należy pamiętać, że skutki zamknięcia dwóch fabryk chłodziarek w Polsce, we Wrocławiu i w Łodzi, nie ograniczą się do likwidacji 1800 miejsc pracy, ale będą skutkować kolejnymi zwolnieniami w zakładach produkujących dla tych fabryk różne elementy i akcesoria.
Zdaniem Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” sytuacja w BEKO POLAND MANUFACTURING sp. z o.o. ma swoje korzenie w tzw. Zielonym Ładzie, którego Rząd Polski jest gorącym zwolennikiem.
Jedną z podstawowych zasad w biznesie jest przewidywalność. Wprowadzenie tzw. Zielonego Ładu generuje wysoki stopień niepewności nie tylko w kwestii cen energii, ale w ogóle stabilności jej wytwarzania. Dodatkowo różne dodatkowe koszty generowane przez Zielony Ład skłoniły amerykański koncern do wycofania się z Europy. Zapowiedź BEKO likwidacji fabryk w Polsce i pozostawienie produkcji we Włoszech wydaje się mieć uzasadnienie w stosunku władz włoskich do Zielonego Ładu. Zapowiedź Włochów wystąpienia z wnioskiem o rewizję Zielonego Ładu i utrzymaniem produkcji samochodów z silnikami spalinowymi jest tego potwierdzeniem.
Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” zwraca się do Rządu RP oraz władz regionalnych Łodzi i Dolnego Śląska o podjęcie wszelkich działań prowadzących do zmiany decyzji koncernu BEKO dotyczącego likwidacji 1800 miejsc pracy w Polsce.
Wrocław, 16 września 2024 r.

Apel
Zarząd Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” zwraca się do wszystkich organizacji zakładowych i naszych członków o przekazywanie środków finansowych na nasze konto, koniecznie z dopiskiem „Pomoc Powodzianom”.
Numer konta: 30 1090 2402 0000 0006 1000 0366