Banner

14 emerytura w listopadzie

14. emerytura to na razie jednorazowe świadczenie, które będzie wypłacane w tym roku w listopadzie, ewentualnie w grudniu, jeżeli ktoś emeryturę odbiera w grudniu. To będzie razem z emeryturą listopadowo-grudniową – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Stanisław Szwed zapowiedział też zwiększenie dodatku dla pracowników socjalnych z 250 do 400zł. Wiceminister rodziny podkreślił, że po zmianie zasad przyznawania pieniędzy w programie 500+, zniesieniu kryterium dochodowego, program obejmuje ponad 6,6 mln dzieci, i “na samo wsparcie w ramach programu Rodzina 500+ rząd przeznacza rocznie 41 miliardów złotych”. – To jest duże wsparcie – wskazał.

Pytany, czy planowana jest waloryzacja programu, Stanisław Szwed odparł, że “takich planów w tej chwili nie ma”. – Oczywiście, żeby planować podwyższenie muszą być zapewnione środki. My, realizując wszystkie programy społeczne, zarówno Rodzina 500+, jak i politykę senioralną – 13. emeryturę, waloryzację, 14. emeryturę – na to środki mamy w tegorocznym budżecie zapewnione. Oczywiście, będziemy w następnych latach patrzeć, jaka będzie sytuacja gospodarcza i budżetowa państwa. Wtedy można do takiej rozmowy wrócić – wskazał.

W tym roku podniesione będzie kryterium dochodowe przy zasiłkach związanych z pomocą społeczną. W tej chwili to kwota 528 zł. Nie ma jeszcze decyzji, jaka będzie wysokość nowego kryterium dochodowego.

Drukuj ten artykuł Drukuj ten artykuł

Społeczna inspekcja pracy